slide-1
slide-2
slide-3
slide-4
slide-5
slide-6
slide-7
slide-8
slide-9
slide-10

O MNĚ

František Teryngel, jihočeský kovář, zbrojíř a bývalý profesionální šermíř. Je nadšenec do řemesla obecně, do starých řemeslných technik a má velké znalosti s přesahem do dalších řemesel (tradiční tesařství, truhlářství), které rád předává.

 

Mnoho mých kovářských výtvorů uvidíte, projdete-li se historickým centrem Českého Krumlova. Mnohé z mříží, vývěsních štítů, dveřních kování, zábradlí, svítidel a dalších kovaných prvků, které na první pohled vypadají, jako svědkové uplynulých staletí, vzniklo v mé dílně. Odtud pochází kované vybavení českokrumlovského muzea Tortury, dvora historické budovy prelatury anebo vnitřní kované vybavení alchymistické čajovny v Douhé ulici. Podobně se s mým dílem setkáte na hradě Rožmberk, na náměstí v Prachaticích (kované váhy a meč sochy svobody na radnici).

Spoustu dalších výtvorů je skrytých v interiérech či uzavřených dvorech historických i moderních domů a už tak snadno k vidění není (např. celoželezné plátované dveře se složitým otevřeným zámkovým mechanismem, klecový rumpál s lanovým kladkovým systémem na zdvihání vrat s nosností 600 kilogramů, kovaná mřížová stěna šachty točitého schodiště; pro skupinu historického šermu Vok jsem vyráběl celou zcela funkční mučírnu, aj.).

Výroba sekyr a nářadí

Také se zaměřuji na výrobu kovaného nářadí, zvláště pak nářadí pro tradiční tesařské řemeslo – tesařské sekyry, pořízy, dláta, kramle… Mou specializací jsou tesařské sekyry, resp. sekyry obecně. Vyrábím jak tradiční sekyry (typy evropské, severské), tak sekyry dle vlastních návrhů či požadavků zákazníka.

Výroba nožů a chladných zbraní

Nože vyrábím od univerzálních, přes kuchyňské, až po speciální pracovní nože podkovářské; z kvalitních ocelí, popř. s damascénských.

Při výrobě chladných zbraní těžím ze svých šermířských zkušeností, čerpám z dostupné literatury a snažím se dodržet maximální věrnost historické podobě. Dbám na to, aby zbraň byla dobře vyvážena, a to nejlépe podle specifických požadavků jejího majitele.

Mezi speciality, jež jsem v životě vyráběl, patří repliky historických palných zbraní pro potřeby šermířské skupiny – vyráběl jsem funkční komorovou pušku ráže 40 mm, hákovnici, píšťalu, ale také soubor pušek divadelních rekvizit.

Životopis

Narodil se v Českém Krumlově v jehož sousedství dodnes žije a tvoří.

Je vyučen jako stavebním truhlářem, což je pro kováře dost často výhoda. S kovářským řemeslem se „potkal“ již záhy po studiích. V sedmnácti letech se stal členem šermířské skupiny v Českém Krumlově jako šermíř a také její zbrojíř. Jako technik a zbrojíř se v roce 1996 účastnil Expedice Kostnice – po stopách Mistra Jana Husa pod vedením Lojzy Žídka a Petra Študáka Nuska.

Během kovářské praxe absolvoval:

  • damaškový seminář pořádaný brněnským technickým muzeem
  • experimentální tavby železa u Trhových Svinů
  • podkovářský kurzu v SOU Hněvkovicích
  • seminář u Stanislava Blechy zaměřený na péči o koňská kopyta

Mezi úspěšné projekty řadí spolupráci s dalšími umělci, kameníky, sochaři, restaurátory; např. s Markem Borsányim spolupracoval na vytvoření Tridemu – obří pohylivé sochy v podobě prapodivného avšak funkčního bicyklu, na němž bylo možno jet ve dvou a půl metrech nad zemí; v současnosti spolupracuje se sdružením řemeslníků HOBLINA (tradiční tesařské řemeslo), pro které vyrábí a vylepšuje tesařské nástroje.